Pentru început, am încins cuptorul la 180°C.
Pentru blatul de cacao, am amestecat 5 linguri vârf de nuca măcinată, 5 linguri faina cernuta si o lingura cacao pudra pe care le-am amestecat laolaltă, omogenizându-le.
Ouăle le-am separat albușuri de gălbenușuri in doua boluri.
Pentru spuma de albușuri, ne-am asigurat ca bolul este curat si fără urme de grăsime, la fel si paletele mixerului. De asemenea, trebuie sa avem mare grija sa nu scăpăm nici o urma de gălbenuș in albușuri.
Am mixat albușurile pana s-a format spuma dar nu e încă țeapănă.
E momentul sa adăugăm zaharul. Albușurile sunt formate 90% din apa iar când zaharul este adăugat, se va topi in lichidul in exces si va forma un sirop care va da stabilitate spumei. E important sa știm când adăugăm zaharul. Adăugat prea devreme, zaharul încetinește formarea spumei care nu va mai creste cat trebuie.
Când zaharul s-a incorporat, am adăugat unul cate unul gălbenușurile.
Am adăugat lingura cu lingura si amestecul de nuci măcinate cu faina si cacao. In mod normal, adaug aceste ingrediente amestecându-le cu spatula pentru omogenizare pentru a păstra cat mai bine spuma de albușuri.
Am întins compoziția uniform intr-o tava tapetata cu foaie de copt, si am băgat-o la cuptorul încins la 180°C pentru 30 de minute.
Am verificat daca e gata cu testul scobitorii, am desprins foaia de copt si am lăsat blatul sa se răcească, timp in care am făcut si foaia de doboș.