Aprindem cuptorul si îl încingem la 180°C.
Intr-un bol mare, am amestecat faina cernuta cu zaharul.
Adăugăm si un gălbenuș si untul tăiat cubulețe.
Ingredientele se pot omogeniza la un robot dar eu una prefer la genul asta de rețete sa lucrez cu mâinile.
Se recomanda ca toata ingredientele - mai ales untul - sa fie reci. Chestia este ca daca frământam cu mana, se va încălzi. Rezolv detaliul băgând foaia de aluat la frigider circa 5 minute după ce am întins-o in tava, înainte de a o baga la cuptor.
Când ingredientele s-au omogenizat, am tapetat o forma cu hârtie de copt si am întins 3/4 din aluat intr-o foaie subțire. Am uitat sa cântăresc ca sa va spun exact cat aluat am folosit pentru baza si cat pentru topping dar cantitățile sunt ușor de jonglat, caci pentru baza daca este nevoie putem adăuga material iar restul îl înfășurăm intr-o folie de plastic si l-am băgat la congelator pana mai târziu când avem nevoie de el.
Coacem foaia la cuptor circa un sfert de ora sau pana se rumenește ușor. Eu l-a lăsat nițel mai mult de 15 minute si era sa îl ard. Așa ca fiți cu ochii pe ceas si, intre timp, pregătiți si restul ingredientelor.