Carnea se scoate de la frigider cu o ora inainte de a o baga la copt. Cam asa se procedeaza cu toate carnurile, daca le gatim inca reci, se vor face inegal.
Se incinge cuptorul la 220° C.
Am curatat carnea de o parte din grasimea cu care era invelita. La drept vorbind mie imi place cu grasime pentru ca o gatesc la cuptor pana se topeste si ramane un fel de pelicula subtire si crocanta. Dar sotului nu ii place asa ca macar partial o curat.
Se amesteca uleiul cu chimenul, cimbrul, piperul si sarea.
Nota!! Asta se poate face si cu pana la o zi inainte dupa care se acopera si se tine la frigider unde se va imbiba de arome. Sa nu uitam de regula de a tine la carnea la temperatura camerei inainte de a o baga la cuptor.
Cu acest amestec de condimente am uns pe toate partile pulpele de miel, le-am pus intr-o tava. Am mai presarat desupra inca o lingura cu frunze de cimbru, ca tot aveam la indemana.
Langa pulpe am turnat si vinul, cateii de usturoi, cimbru si apa.
Am acoperit tava cu folie de aluminiu, am sigilat bine si am bagat la cuptor. Daca va deranjeaza ideea de a folosi folie de aluminiu la gatit (unii spun ca nu e sanatoasa), puteti folosi o punga speciala de coacere care se gaseste in magazine sau un vas roman de lut.
Am bagat la cuptorul incins, am lasa circa 10 minute pana lichidul din tava a atins punctul de gatire, apoi am dat focul din cuptor incet cam la 160° C
Dupa 2 ore, am indepartat folia de pe tava si am reintrodus carne la cuptor ca sa rumeneasca si sa prinda acea crusta rumena si crocanta.
Din cand in cand, mai stropim carnea cu lichidul din tava. Nu e un pas obligatoriu totusi.
Cand am considerat ca a atins culoarea si gradul de rumenire pe placul meu, am stins focul, am scos carnea de la cuptor si am last-o sa se odihneasca pentru circa 20 de minute, pas important pentru ca sucurile din carne sa se redistribuie si sa capete mai multa savoare.